seznam epizod
12
pavel bém
O politické kariéře Pavla Béma se toho ví hodně, ale podcast Slepá spravedlnost přináší zcela unikátní pohled – z perspektivy trestního práva. Kromě svých politických vzestupů a pádů byl totiž Pavel Bém terčem rozsáhlého vyšetřování bezpečnostních složek, přičemž jeho politický pád způsobily úniky odposlechů mezi ním a lobbistou Romanem Janouškem, které pořídila BIS.
Bylo odposlouchávání a vyšetřování Pavla Béma součástí širšího politického boje, zejména s Mirkem Topolánkem? Jaké to je žít pod dohledem bezpečnostních služeb? A jak dnes Pavel Bém hodnotí své tehdejší vztahy s lobbisty?
O tom všem otevřeně mluví v novém dílu podcastu Slepá spravedlnost. Poslechněte si jeho vyprávění o nástrahách moci, jeho vzestupu a pádu.
Doplňující dokumenty
19
Daniel exner a marek klimeš
Seděli s námi ve studiu solární baroni? Nebo osoby, kterým nekompromisní a zmatečná politika státu zničila život? Lidský příběh solárních baronů tak, jak ho doposud neznáte. Jak vedl neškodný podnikatelský záměr až do vězení?
Měla to být revoluce v obnovitelné energii, místo toho se solární boom stal zlatým dolem pro pár vyvolených, zatímco jiní kvůli němu skončili ve vězení.
Podvodné licence, falešné projekty a státní úředníci, kteří měli chránit systém, ale sami se v něm zapletli. Příběh Daniela Exnera a Marka Klimeše ukazuje, jak rychle může naděje na čistou energii přejít v chaos a podvody.
Marek Klimeš vzpomíná: „V roce 2009 jsem oslovil korejského partnera s nabídkou investice do fotovoltaických parků v ČR. Odmítli, protože nevěřili našemu právnímu prostředí. Tehdy jsem to nechápal, ale za pár let, když mě odsoudili, jsem jejich obavy konečně pochopil. Měli pravdu.“
Doplňující dokumenty
18
Michal petřík
Kauza ROP Severozápad je jednou z nejznámějších trestních kauz novodobé historie. Od roku 2011 jsou v ní stíhány desítky osob. Jednou z nich je i host našeho podcastu Michal Petřík, podnikatel a odborník na veřejné zakázky, který čelí obžalobě ve vedlejší větvi kauzy týkající se dotace na hotel Cascade.
Michal Petřík stane před soudem více jak deset let po zahájení vyšetřování. V trestním řízení vystupoval nejprve jako svědek, po deseti letech byl obviněn a nyní i obžalován. Tvrdí, že je nevinen.
Jak se respektovaný odborník dostal na lavici obžalovaných? Jaké je žít pod tlakem dlouholetého trestního řízení? A proč může být mediální pozornost horší než samotné obvinění?
Sledujte nový díl podcastu a zjistěte, zda je spravedlnost opravdu slepá.
Doplňující dokumenty
17
Petr “Píno” Ondruš
„Když dostaneš ránu, tak ji vrať.“
Příběh Petra “Píno” Ondruše, legendy českého bojového sportu. Tentokrát nejen o jeho sportovních triumfech, ale i o cestě, která ho z ringu dovedla až za mříže.
Jak ho vězení změnilo a co si z něj odnesl do života? Co by poradil dnes odsouzenému Tadeášovi „Mawarovi“ Růžičkovi? Co znamená spravedlnost pro někoho, kdo celý život bojoval nejen v ringu, ale i s osudem?
„Chtěl jsem umět něco, abych se o sebe dokázal postarat a někoho ochránit.“
Doplňující dokumenty
16
Lucie Hrdá
Lucie Hrdá je jednou z nejvýraznějších advokátek a aktivistek za práva obětí domácího a sexualizovaného násilí.
Nyní se stala předmětem mediálního zájmu. Některá média poukázala na střet její role aktivistky s rolí obhájce.
Jsou obě role slučitelné, nebo je její veřejné vystupování pokrytectvím?
Doplňující dokumenty
15
pavel severa
Hostem dnešního dílu podcastu Slepá spravedlnost je bývalý poslanec Pavel Severa.
Co se stane, když se dobré úmysly střetnou s lidskou hamižností? Jak může jeden zfušovaný znalecký posudek změnit život? A jakou cenu má spravedlnost?
Poslouchejte příběh o tom, jak se jeho snaha pomoci příteli v nouzi proměnila v mnohaletou právní bitvu.
Doplňující dokumenty
14
speciál III.
Pohled do mysli elitních obhájců. Mgr. Miroslav Kučerka a JUDr. Petr Toman za svou kariéru obhajovali stovky klientů v největších trestních kauzách.
Jaký dopad má trestní stíhání na klienty a jejich rodiny? Jsou média novým bitevním polem v trestním řízení? Jak mají obhájci nastavené morální standardy? Které klienty by nikdy neobhajovali?
Sledujte speciál podcastu Slepá spravedlnost.
Doplňující dokumenty
13
Pavel novotný
Nejčastěji stíhaný a odsouzený host podcastu Slepá spravedlnost – Pavel Novotný!
Pozadí všech jeho trestních kauz – provokatér bez záklopky, nebo marketingový génius?
Proč nebyl vyloučen z ODS? Je jeho zápas v Clash of the Stars domluvený?
Dosud nezveřejněné informace jen v našem podcastu!
Doplňující dokumenty
12
Libor vávra
JUDr. Libor Vávra, prezident Soudcovské unie ČR a soudce Městského soudu v Praze, přijal pozvání do podcastu Slepá spravedlnost.
Soudcem je od roku 1989 a po celou tu dobu je trestním soudcem. V tomto roce rozhodoval o odvolání bývalého poslance Dominika Feriho, které zamítl a tím jej poslal definitivně do vězeňské cely.
Jak ovlivňuje rozhodování soudce mediální zájem o trestní řízení? Je mu některý obžalovaný sympatický? Co si myslí o výši odškodnění za nezákonná trestní řízení? To je pouze několik otázek, které jsme mu během rozhovoru položili.
Doplňující dokumenty
11
Vladimír halenka
Hostem podcastu Slepá spravedlnost je Vladimír Halenka, bývalý brigádní generál Armády ČR, válečný veterán a nositel mnoha vojenských vyznamenání.
V roce 2015 byl nenadále zatčen, obviněn a několik let trestně stíhán v kauze údajných nelegálních armádních obchodů s vojenskou technikou.
I když byl nakonec osvobozen, tato kauza mu zničila kariéru i zdraví. Dodnes se mu nikdo z armády neomluvil, vrátit se nemůže.
„Zhroutil se mi svět,“ říká Vladimír Halenka.
Doplňující dokumenty
10
Speciál II.
Pozadí rozhovoru s Davidem Rathem. Říkal po letech pravdu, nebo jen svoji pravdu?
Je Robert Tempel nevinný vrah?
Jaké důkazy měl Janek Kroupa proti Hamáčkovi v kauze barteru vakcíny Sputnik V za Vrbětice?
To a mnohem více se dozvíte ve speciálu podcastu Slepá spravedlnost.
Doplňující dokumenty
9
miroslav jansta
Exkluzivním hostem nového dílu podcastu Slepá spravedlnost je Miroslav Jansta, předseda České unie sportu, kterého definitivně po sedmi letech zprostil obžaloby odvolací soud v kauze údajné manipulace se sportovními dotacemi.
Jak se Miroslav Jansta stal součástí jedné z nejsledovanějších trestních kauz v oblasti sportu? Co se dělo v pozadí rozdělování miliardových sportovních dotací? Jakou roli hrál v celé kauze Český olympijských výbor a tehdejší ministryně Valachová?
Doplňující dokumenty
8
Janek kroupa – část II.
V druhé části podcastu s investigativním novinářem Jankem Kroupou přinášíme exkluzivní informace z pozadí kauzy bývalého ministra vnitra Jana Hamáčka.
Janek Kroupa rozkrývá detaily Hamáčkovy plánované cesty do Moskvy a výměny zamlčení informací o útoku ve Vrběticích za vakcíny Sputnik V.
Jak Kroupa nahlíží na úniky ze spisu? Jsou podle něj někdy přijatelné?
To a mnohem více ve Slepé spravedlnosti.
Díl s Jankem Kroupou jsme rozdělili na dvě části. Obě již můžete sledovat na YouTube nebo poslouchat v podcastových aplikacích.
Doplňující dokumenty
7
Janek kroupa – část I.
V novém dílu podcastu Slepá spravedlnost je naším hostem investigativní novinář Janek Kroupa. Společně se ohlédneme za dílem podcastu s Robertem Tempelem. Kdo podle Kroupy v této kauze naprosto selhal?
Vrátíme se také k případu Ivo Štiky či k Petrovi Hlubučkovi. Jaké vztahy mají novináři se soudy či policií? Kdo je v kauzách opravdovou obětí? To a mnohem více ve Slepé spravedlnosti.
Díl s Jankem Kroupou jsme rozdělili na dvě části. První již můžete sledovat na YouTube nebo poslouchat v podcastových aplikacích. Druhou část pro vás chystáme opět za dva týdny ve středu.
Doplňující dokumenty
6
David Rath
V dalším dílu podcastu Slepá spravedlnost přivítáme Davida Ratha. Podíváme se na jeho známou kauzu o úplatku v krabici vína, na financování politických stran, David Rath také promluví o pobytu ve vězení a mnohem dalším.
Policie Ratha zadržela v květnu 2012 se sedmimilionovým úplatkem, který si nesl v krabici od vína. Soudy pak Ratha uznaly vinným z korupce, celkově mu uložily osmileté vězení. Nyní už je David Rath na svobodě.
Doplňující dokumenty
5
Robert tempel
Robert Tempel, odsouzený na doživotí za dvojnásobnou vraždu, strávil ve vězení 20 let… až po zásahu Evropského soudu pro lidská práva byl zproštěn obžaloby.
Roberta Tempela zprostil Krajský soud v Plzni obžaloby dohromady čtyřikrát a Vrchní soud v Praze mu případ třikrát vrátil. Napočtvrté pak rozsudek o zproštění obvinění zrušil s tím, že celý případ bude od toho okamžiku projednávat místo plzeňského senátu Krajský soud v Praze. Teprve ten uznal Tempela vinným a odsoudil ho na doživotí. Tempelovi nepomohlo ani odvolání k Nejvyššímu i Ústavnímu soudu. Teprve až když se obrátil k Evropskému soudu pro lidská práva, který po přezkoumání případu v roce 2020 rozhodl, že české soudy porušily Úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod. Roberta Tempela tedy nakonec v roce 2021 po 20 letech ve vězení propustili na svobodu a zprostili ho obžaloby.
Odsoudila justice nevinného nebo zprostila pachatele?
Doplňující dokumenty
4
speciál I.
Jaké bylo pozadí rozhovoru s Petrem Hlubučkem a jeho ozvěny v české politice?
Jaká je role médií v trestním řízení a je vazba peklo na zemi?
To a mnohem více ve speciálu Slepé spravedlnosti.
Doplňující dokumenty
3
ivo štika
Třetí epizoda našeho podcastu se zaměřuje na kauzu okolo údajně předražených jízdenek v Dopravním podniku hlavního města Prahy (DPP). Tato aféra, známá také jako „kauza 17 haléřů z každé jízdenky“, otřásla hlavním městem a měla významný dopad na život Iva Štiky, bývalého ekonomického náměstka DPP.
Náš příběh začíná na přelomu let 2007 a 2008, kdy DPP udělil zakázku na výrobu jízdenek firmě Neograph bez výběrového řízení. Na první pohled rutinní proces však rychle vyvolal podezření. Začaly se totiž objevovat zprávy o údajných provizích ve výši 17 haléřů za každou prodanou jízdenku, které měly končit na účtu karibské společnosti lobbisty Iva Rittiga.
Tato aféra vedla k obvinění několika osob, včetně Iva Štiky, z manipulace se zakázkami a porušení zákona o veřejných zakázkách. Zdánlivě jasný případ korupce se však ukázal být mnohem složitějším. Kauza se táhla až do roku 2021, kdy vyšlo najevo, že šlo o komplexní spleť nepravdivých tvrzení a nejasných důkazů. Po mnoha letech vyšetřování byl Ivo Štika spolu s dalšími obviněnými zproštěn všech obvinění.
V této epizodě se podrobně podíváme nejen na politické a právní aspekty celé kauzy, ale také na osobní příběh Iva Štiky, který se ocitl v centru této mediální bouře. Odhalíme, jak tato kauza ovlivnila jeho život a kariéru a jaké ponaučení si z ní můžeme vzít.
Doplňující dokumenty
- Reportáž Reportéři ČT ze dne 20. 5. 2019 reagující na zproštění obžaloby slovy: „Podezřelé transakce, jejichž prostřednictvím byly z Dopravního podniku vyvedeny stamiliony korun, skutečně probíhaly. Byly to ale obyčejné obchody, nikoliv trestný čin. S tímto závěrem uzavřel zatím nepravomocně soud takzvanou jízdenkovou kauzu.“
- Rozsudek Městského soudu v Praze sp. zn. 22 Co 6/2023 ze dne 23.3.2023 obsahující omluvu ČT Ing. Martinu Dvořákovi
- Usnesení Vrchního soudu v Praze sp. zn. 4 To 38/2021, kterým bylo zamítnuto odvolání státního zástupce proti rozsudku, kterým byl Ing. Ivo Štika zproštěn obžaloby
2
Petr hlubuček
Ve druhém dílu podcastu Slepá spravedlnost přivítáme Petra Hlubučka, do roku 2022 starostu městské části Praha – Lysolaje, člena Rady Hl. města Prahy a jednoho z obviněných v korupční kauze Dozimetr.
Sotva kauza Dozimetr vypukla, otřásla čerstvě ustavenou koaliční vládou. Ve vládě Petra Fialy skončil ministr školství Petr Gazdík a bývalý premiér Andrej Babiš vyzýval k odstoupení i ministra vnitra Víta Rakušana. Během krátké doby klesly preference skokana roku, hnutí STAN, na hranu volitelnosti. Důvodem politického zemětřesení byl policejní zátah proti údajné skupině pachatelů, které měl řídit náměstek primátora Petr Hlubuček z hnutí STAN. Toho odvedli policisté před objektivy televizních kamer do vazby a někteří novináři psali o tom, že jde o největší korupční kauzu od sametové revoluce. Konkrétní informace chyběly, veřejný prostor zaplnily bulvární úniky ze spisu. Jak toto období prožíval hlavní aktér, který se zřítil z politického vrcholu do suterénu a který se od té doby vyhýbá médiím? Paradoxem je, že s ním byl spojován i náš spolumoderátor Marek Wollner, který s ním mohl mluvit poprvé v životě. Co si řekli?
Dozvíte se v nové epizodě podcastu Slepá spravedlnost.
Doplňující dokumenty
1
Marek Wollner
Prvním hostem nového podcastu Slepá spravedlnost je Marek Wollner, dlouholetý šéf nejznámějšího investigativního pořadu České televize Reportéři ČT.
Život Marka Wollnera se na přelomu let 2022 a 2023 zásadně změnil, kdy se z hvězdného reportéra ze dne na den stal údajný sexuální predátor, z čehož ho obvinila jeho bývalá kolegyně. Česká televize Wollnera stáhla z vysílání a po vzájemné dohodě ukončila jeho pracovní poměr. Reportér se stal předmětem reportáže. I přes uzavření vyšetřování pražskou policií, která neshledala žádné protiprávní jednání, ani trestný čin či přestupek, se kolem celé kauzy vznášejí ve veřejném prostoru různé dohady.
Co stálo za jeho kauzou? Jak postupuje, aby očistil svoje jméno? To a další tajemství z jeho více než dvacetileté kariéry se dozvíte pouze v podcastu Slepá spravedlnost.