David Rath

V dalším dílu podcastu Slepá spravedlnost přivítáme Davida Ratha. Podíváme se na jeho známou kauzu o úplatku v krabici vína, na financování politických stran, David Rath také promluví o pobytu ve vězení a mnohem dalším.

Policie Ratha zadržela v květnu 2012 se sedmimilionovým úplatkem, který si nesl v krabici od vína. Soudy pak Ratha uznaly vinným z korupce, celkově mu uložily osmileté vězení. Nyní už je David Rath na svobodě.

To a mnohem více ve Slepé spravedlnosti.

Doplňující dokumenty

Robert tempel

Robert Tempel, odsouzený na doživotí za dvojnásobnou vraždu, strávil ve vězení 20 let… až po zásahu Evropského soudu pro lidská práva byl zproštěn obžaloby.

Roberta Tempela zprostil Krajský soud v Plzni obžaloby dohromady čtyřikrát a Vrchní soud v Praze mu případ třikrát vrátil. Napočtvrté pak rozsudek o zproštění obvinění zrušil s tím, že celý případ bude od toho okamžiku projednávat místo plzeňského senátu Krajský soud v Praze. Teprve ten uznal Tempela vinným a odsoudil ho na doživotí. Tempelovi nepomohlo ani odvolání k Nejvyššímu i Ústavnímu soudu. Teprve až když se obrátil k Evropskému soudu pro lidská práva, který po přezkoumání případu v roce 2020 rozhodl, že české soudy porušily Úmluvu o ochraně lidských práv a základních svobod. Roberta Tempela tedy nakonec v roce 2021 po 20 letech ve vězení propustili na svobodu a zprostili ho obžaloby.

Odsoudila justice nevinného nebo zprostila pachatele?

To a mnohem více ve Slepé spravedlnosti.

Doplňující dokumenty

speciál

Jaké bylo pozadí rozhovoru s Petrem Hlubučkem a jeho ozvěny v české politice?

Jaká je role médií v trestním řízení a je vazba peklo na zemi?

To a mnohem více ve speciálu Slepé spravedlnosti.

Doplňující dokumenty

ivo štika

Třetí epizoda našeho podcastu se zaměřuje na kauzu okolo údajně předražených jízdenek v Dopravním podniku hlavního města Prahy (DPP). Tato aféra, známá také jako „kauza 17 haléřů z každé jízdenky“, otřásla hlavním městem a měla významný dopad na život Iva Štiky, bývalého ekonomického náměstka DPP.

Náš příběh začíná na přelomu let 2007 a 2008, kdy DPP udělil zakázku na výrobu jízdenek firmě Neograph bez výběrového řízení. Na první pohled rutinní proces však rychle vyvolal podezření. Začaly se totiž objevovat zprávy o údajných provizích ve výši 17 haléřů za každou prodanou jízdenku, které měly končit na účtu karibské společnosti lobbisty Iva Rittiga.

Tato aféra vedla k obvinění několika osob, včetně Iva Štiky, z manipulace se zakázkami a porušení zákona o veřejných zakázkách. Zdánlivě jasný případ korupce se však ukázal být mnohem složitějším. Kauza se táhla až do roku 2021, kdy vyšlo najevo, že šlo o komplexní spleť nepravdivých tvrzení a nejasných důkazů. Po mnoha letech vyšetřování byl Ivo Štika spolu s dalšími obviněnými zproštěn všech obvinění.

V této epizodě se podrobně podíváme nejen na politické a právní aspekty celé kauzy, ale také na osobní příběh Iva Štiky, který se ocitl v centru této mediální bouře. Odhalíme, jak tato kauza ovlivnila jeho život a kariéru a jaké ponaučení si z ní můžeme vzít.


Petr hlubuček

Ve druhém dílu podcastu Slepá spravedlnost přivítáme Petra Hlubučka, do roku 2022 starostu městské části Praha – Lysolaje, člena Rady Hl. města Prahy a jednoho z obviněných v korupční kauze Dozimetr.

Sotva kauza Dozimetr vypukla, otřásla čerstvě ustavenou koaliční vládou. Ve vládě Petra Fialy skončil ministr školství Petr Gazdík a bývalý premiér Andrej Babiš vyzýval k odstoupení i ministra vnitra Víta Rakušana. Během krátké doby klesly preference skokana roku, hnutí STAN, na hranu volitelnosti. Důvodem politického zemětřesení byl policejní zátah proti údajné skupině pachatelů, které měl řídit náměstek primátora Petr Hlubuček z hnutí STAN. Toho odvedli policisté před objektivy televizních kamer do vazby a někteří novináři psali o tom, že jde o největší korupční kauzu od sametové revoluce. Konkrétní informace chyběly, veřejný prostor zaplnily bulvární úniky ze spisu. Jak toto období prožíval hlavní aktér, který se zřítil z politického vrcholu do suterénu a který se od té doby vyhýbá médiím? Paradoxem je, že s ním byl spojován i náš spolumoderátor Marek Wollner, který s ním mohl mluvit poprvé v životě. Co si řekli?

Dozvíte se v nové epizodě podcastu Slepá spravedlnost.

Doplňující dokumenty

Marek Wollner

Prvním hostem nového podcastu Slepá spravedlnost je Marek Wollner, dlouholetý šéf nejznámějšího investigativního pořadu České televize Reportéři ČT.

Život Marka Wollnera se na přelomu let 2022 a 2023 zásadně změnil, kdy se z hvězdného reportéra ze dne na den stal údajný sexuální predátor, z čehož ho obvinila jeho bývalá kolegyně. Česká televize Wollnera stáhla z vysílání a po vzájemné dohodě ukončila jeho pracovní poměr. Reportér se stal předmětem reportáže. I přes uzavření vyšetřování pražskou policií, která neshledala žádné protiprávní jednání, ani trestný čin či přestupek, se kolem celé kauzy vznášejí ve veřejném prostoru různé dohady.

Co stálo za jeho kauzou? Jak postupuje, aby očistil svoje jméno? To a další tajemství z jeho více než dvacetileté kariéry se dozvíte pouze v podcastu Slepá spravedlnost.

Doplňující dokumenty